Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach. Adres: 08-110 Siedlce, ul. Konarskiego 9, telefon do sekretariatu: 25 794 33 30, email: ckp@ckp.siedlce.pl, więcej informacji »
Czwartek 28 Maja 2020
148 dzień roku.
Do końca roku pozostało: 217 dni.

Imieniny obchodzą: Jaromir, Just, Justyna, Wiktor, Jaromir

strona główna

mapa strony

drukuj

kontakt

powrót
 
 Aktualności
 
2020-04-09

Życzenia Wielkanocne
  więcej
2020-03-31

ORGANIZACJA NAUCZANIA ZDALNEGO
  więcej
archiwum

                               

GALERIE

Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych - SzkolenieAgnieszka Chacińska wzięła udział w szkoleniu "Kucharz Doskonały". Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych. Głównym celem Projektu było pogłębienie wiedzy i umiejętności dotyczących zastosowania historyczno-kulturowego kontekstu dziedzictwa kulinarnego Polski w codziennej, szkolnej pracy z młodzieżą.
Polska jest krajem, który słynie z niezwykłej gościnności. Była ona widoczna na przestrzeni wieków przede wszystkim przy polskich stołach. Gościom nigdy nie żałowano jadła i napoju. Niektórzy twierdzą nawet, że przejedliśmy i przepiliśmy swój kraj. Inni są zdania, że to właśnie tradycje domowego ogniska i wspólne spożywanie posiłków, szczególnie świątecznych pozwoliły Polakom przetrwać najtrudniejsze czasy. Niezależnie od tego, jaka jest prawda, pewnym jest, że polskie tradycje kulinarne sięgają wiele wieków wstecz.

Słów kilka o bogactwie polskiej kuchni.
Mieszkamy w kraju, w którym wykwintna kuchnia Europy łączy się z dziką kuchnią azjatycką. Położenie geograficzne miało ogromny wpływ na kształt naszych kulinarnych zwyczajów. Polska dzięki swym wspaniałym terenom jest dobrze zaopatrzona w wiele gatunków ryb, grzybów i dziczyznę. Do dziś można spotkać także stare odmiany jabłek, grusz, czy śliw. Mimo tak ogromnego bogactwa polskich lasów, jezior i rzek, trudno jest znaleźć w naszej tradycji ?oryginalne? polskie potrawy.
Pod wpływem kontaktów handlowych, prowadzonych za pośrednictwem ormiańskich kupców, trafiały do nas przyprawy i potrawy typowo orientalne. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów silnie na kuchnię polską oddziaływały wpływy litewskie, niemieckie i tatarski - tureckie. Cudzoziemskie żony polskich królów i elekcyjny system wybierania władców sprowadził do naszego kraju wiele europejskich dworów, a wraz z nimi nieznane potrawy, warzywa i przyprawy.
Oczywiście wszystkie wpływy krzyżowały się ze sobą. Nasi przodkowie wykorzystywali wiele kulinarnych nowinek, łącząc je z tradycyjnymi recepturami. W wyniku zaborów kuchnia polska stała się raczej kuchnią poszczególnych regionów niż kuchnią jednolitego państwa. To wszystko sprawia, że nasza tradycja kulinarna jest tak fascynująca i każdy może odnaleźć w niej coś dla siebie. Odkrycie smaku i zapachu dawnej kuchni polskiej, Poznanie technik kulinarnych minionych epok z wykorzystaniem tradycyjnych sprzętów. Wzbogacenie warsztatu pracy o elementy historyczno ? etnograficzne oraz etnobotaniczne Umiejętność dostosowania dawnych tradycyjnych przepisów do dzisiejszych wymogów i przyzwyczajeń kulinarnych

Moda na tradycyjną polską kuchnię
Wraca moda na kuchnie polską. Wracają stare, polskie warzywa takie jak pasternak, czy rzepa Odkrywany jest też topinambur. Przed ziemniakiem królował na naszych stołach, jako warzywo skrobiowe. Teraz rośnie przy drogach, jako chwast. Więc jeśli ktoś chce mieć topinambur na stole, to raczej powinien przespacerować się wzdłuż polnych dróg. Do łask wraca olej tłoczony na zimno, ale nie z oliwek, ale z dostępnych w Polsce roślin oleistych.
  

 


powrót    do góry     
Kontakt  |  Mapa strony » Copyright © 2020 Centrum Kształcenia Praktycznego. All rights reserved
Projekt i wykonanie: Magdalena Szarek-Mistewicz
Liczba wejść: 1016887, dziś: 319